Double Masters (2XM)

CARDS

384

APROX. VALUE

RELEASE DATE

2020-08-07

MANA COST
Karn Liberated 2XM Legendary Planeswalker — Karn M Jason Chan
Alabaster Mage 2XM Creature — Human Wizard C Izzy
Ancestral Blade 2XM Artifact — Equipment C Scott Murphy
Angel of the Dawn 2XM Creature — Angel C Livia Prima
Archangel of Thune 2XM Creature — Angel M James Ryman
Auriok Salvagers 2XM Creature — Human Soldier U Randy Gallegos
Austere Command 2XM Sorcery R Anna Steinbauer
Avacyn, Angel of Hope 2XM Legendary Creature — Angel M Jason Chan
Blade Splicer 2XM Creature — Human Artificer R Greg Staples
Boon Reflection 2XM Enchantment R Chris Seaman
Council's Judgment 2XM Sorcery R Kev Walker
Crib Swap 2XM Tribal Instant — Shapeshifter C Brandon Dorman
Crusader of Odric 2XM Creature — Human Soldier C Michael Komarck
Ethersworn Canonist 2XM Artifact Creature — Human Cleric R Izzy
Fencing Ace 2XM Creature — Human Soldier U David Rapoza
Flickerwisp 2XM Creature — Elemental U Jeremy Enecio
Fortify 2XM Instant C Christopher Moeller
Glint-Sleeve Artisan 2XM Creature — Dwarf Artificer C Ryan Pancoast
Kemba, Kha Regent 2XM Legendary Creature — Cat Cleric R Todd Lockwood
Land Tax 2XM Enchantment M Chuck Lukacs
Leonin Abunas 2XM Creature — Cat Cleric R Carl Critchlow
Master Splicer 2XM Creature — Human Artificer U Chippy
Myrsmith 2XM Creature — Human Artificer U Eric Deschamps
Open the Vaults 2XM Sorcery R Brian Despain
Path to Exile 2XM Instant U Todd Lockwood
Puresteel Paladin 2XM Creature — Human Knight R Jason Chan
Remember the Fallen 2XM Sorcery C Eric Deschamps
Revoke Existence 2XM Sorcery C Adam Paquette
Sanctum Gargoyle 2XM Artifact Creature — Gargoyle C Shelly Wan
Sanctum Spirit 2XM Creature — Spirit C Nils Hamm
Stoneforge Mystic 2XM Creature — Kor Artificer R Mike Bierek
Stonehewer Giant 2XM Creature — Giant Warrior R Steve Prescott
Strength of Arms 2XM Instant C John Stanko
Tempered Steel 2XM Enchantment R Wayne Reynolds
Thraben Inspector 2XM Creature — Human Soldier C Matt Stewart
Topple the Statue 2XM Instant U Sidharth Chaturvedi
Valor in Akros 2XM Enchantment U Chris Rallis
Valorous Stance 2XM Instant U Willian Murai
Wrath of God 2XM Sorcery R Kev Walker
Apprentice Wizard 2XM Creature — Human Wizard C Richard Kane Ferguson
Arcum Dagsson 2XM Legendary Creature — Human Artificer M Pete Venters
Argivian Restoration 2XM Sorcery C Roger Raupp
Braids, Conjurer Adept 2XM Legendary Creature — Human Wizard R Zoltan Boros & Gabor Szikszai
Brainstorm 2XM Instant C Willian Murai
Cloudreader Sphinx 2XM Creature — Sphinx C Kev Walker
Corridor Monitor 2XM Artifact Creature — Construct C Jason Felix
Cyclonic Rift 2XM Instant R Chris Rahn
Deepglow Skate 2XM Creature — Fish R Jason Kang
Esperzoa 2XM Artifact Creature — Jellyfish U Warren Mahy
Faerie Mechanist 2XM Artifact Creature — Faerie Artificer C Matt Cavotta
Force of Will 2XM Instant M Terese Nielsen
Frogify 2XM Enchantment — Aura C Chris Seaman
Grand Architect 2XM Creature — Vedalken Artificer R Steven Belledin
Hinder 2XM Instant U Wayne Reynolds
Inkwell Leviathan 2XM Artifact Creature — Leviathan R Anthony Francisco
Jace, the Mind Sculptor 2XM Legendary Planeswalker — Jace M Jason Chan
Master of Etherium 2XM Artifact Creature — Vedalken Wizard R Matt Cavotta
Master Transmuter 2XM Artifact Creature — Human Artificer R Chippy
Metallic Rebuke 2XM Instant C Eric Deschamps
Parasitic Strix 2XM Artifact Creature — Bird C Steven Belledin
Phyrexian Metamorph 2XM Artifact Creature — Shapeshifter R Jana Schirmer & Johannes Voss
Pongify 2XM Instant U Heather Hudson
Relic Runner 2XM Creature — Human Rogue C Josu Hernaiz
Reshape 2XM Sorcery R Jon Foster
Riddlesmith 2XM Creature — Human Artificer U Eric Deschamps
Rush of Knowledge 2XM Sorcery U Eric Peterson
Sentinel of the Pearl Trident 2XM Creature — Merfolk Soldier U Jonas De Ro
Serra Sphinx 2XM Creature — Sphinx U Daren Bader
Sift 2XM Sorcery C Jeremy Jarvis
Steel Sabotage 2XM Instant C Daarken
Thirst for Knowledge 2XM Instant U Ben Thompson
Thought Reflection 2XM Enchantment R Chris Seaman
Treasure Mage 2XM Creature — Human Wizard U Ryan Pancoast
Vedalken Infuser 2XM Creature — Vedalken Wizard C Ryan Pancoast
Well of Ideas 2XM Enchantment R Steve Prescott
Ad Nauseam 2XM Instant R Jeremy Jarvis
Beacon of Unrest 2XM Sorcery R Joseph Meehan
Bone Picker 2XM Creature — Bird C Yeong-Hao Han
Cast Down 2XM Instant C Bastien L. Deharme
Costly Plunder 2XM Instant C Ben Maier
Dark Confidant 2XM Creature — Human Wizard M Scott M. Fischer
Death's Shadow 2XM Creature — Avatar R Howard Lyon
Defiant Salvager 2XM Creature — Aetherborn Artificer C Volkan Baǵa
Dire Fleet Hoarder 2XM Creature — Human Pirate C Deruchenko Alexander
Disciple of Bolas 2XM Creature — Human Wizard R Slawomir Maniak
Disciple of the Vault 2XM Creature — Human Cleric U Matt Thompson
Divest 2XM Sorcery C Jesper Ejsing
Doomed Necromancer 2XM Creature — Human Cleric Mercenary R Volkan Baǵa
Dread Return 2XM Sorcery U Kev Walker
Driver of the Dead 2XM Creature — Vampire C James Ryman
Drown in Sorrow 2XM Sorcery U Noah Bradley
Executioner's Capsule 2XM Artifact C Warren Mahy
Fatal Push 2XM Instant U Eric Deschamps
Geth, Lord of the Vault 2XM Legendary Creature — Zombie M Whit Brachna
Glaze Fiend 2XM Artifact Creature — Illusion C Joshua Hagler
Heartless Pillage 2XM Sorcery C Sara Winters
Magus of the Abyss 2XM Creature — Human Wizard R Kev Walker
Magus of the Will 2XM Creature — Human Wizard R Vincent Proce
Morkrut Banshee 2XM Creature — Spirit U Svetlin Velinov
Oubliette 2XM Enchantment U Jim Pavelec
Ovalchase Daredevil 2XM Creature — Human Pilot U Winona Nelson
Painsmith 2XM Creature — Human Artificer U Eric Deschamps
Ravenous Trap 2XM Instant — Trap R Cyril Van Der Haegen
Salvage Titan 2XM Artifact Creature — Golem R Anthony Francisco
Silumgar Scavenger 2XM Creature — Zombie Bird C Greg Staples
Skirsdag High Priest 2XM Creature — Human Cleric R Jason A. Engle
Skithiryx, the Blight Dragon 2XM Legendary Creature — Dragon Skeleton M Chippy
Supernatural Stamina 2XM Instant C Christopher Moeller
Thoughtseize 2XM Sorcery R Aleksi Briclot
Toxic Deluge 2XM Sorcery R Svetlin Velinov
Twisted Abomination 2XM Creature — Zombie Mutant C Daren Bader
Vampire Hexmage 2XM Creature — Vampire Shaman U Eric Deschamps
Wound Reflection 2XM Enchantment R Chris Seaman
Abrade 2XM Instant C Jonas De Ro
Balduvian Rage 2XM Instant C John Matson
Battle-Rattle Shaman 2XM Creature — Goblin Shaman C Warren Mahy
Blasphemous Act 2XM Sorcery R Daarken
Blood Moon 2XM Enchantment R Franz Vohwinkel
Bloodshot Trainee 2XM Creature — Goblin Warrior U Matt Stewart
Brimstone Volley 2XM Instant U Eytan Zana
Cathartic Reunion 2XM Sorcery C Howard Lyon
Cragganwick Cremator 2XM Creature — Giant Shaman R Jeremy Enecio
Dismantle 2XM Sorcery U Brian Snõddy
Dualcaster Mage 2XM Creature — Human Wizard R Matt Stewart
Galvanic Blast 2XM Instant U Marc Simonetti
Goblin Gaveleer 2XM Creature — Goblin Warrior C Svetlin Velinov
Goblin Guide 2XM Creature — Goblin Scout R Filip Burburan
Godo, Bandit Warlord 2XM Legendary Creature — Human Barbarian R Paolo Parente
Grim Lavamancer 2XM Creature — Human Wizard R Michael Sutfin
Heat Shimmer 2XM Sorcery R Franz Vohwinkel
Imperial Recruiter 2XM Creature — Human Advisor M Zack Stella
Ion Storm 2XM Enchantment R Michael Sutfin
Kazuul's Toll Collector 2XM Creature — Ogre Warrior C Greg Staples
Kuldotha Flamefiend 2XM Creature — Elemental U Raymond Swanland
Lightning Axe 2XM Instant C Dan Scott
Mana Echoes 2XM Enchantment M Christopher Moeller
Orcish Vandal 2XM Creature — Orc Warrior C Alex Konstad
Pyrewild Shaman 2XM Creature — Goblin Shaman U Lucas Graciano
Rage Reflection 2XM Enchantment R Chris Seaman
Rapacious Dragon 2XM Creature — Dragon C Johan Grenier
Ravenous Intruder 2XM Creature — Gremlin U Mathias Kollros
Rolling Earthquake 2XM Sorcery R Yang Hong
Salivating Gremlins 2XM Creature — Gremlin C Christopher Burdett
Skinbrand Goblin 2XM Creature — Goblin Warrior C Marco Nelor
Sneak Attack 2XM Enchantment M Tyler Jacobson
Temur Battle Rage 2XM Instant C Jaime Jones
Thopter Engineer 2XM Creature — Human Artificer U Steve Prescott
Trash for Treasure 2XM Sorcery U Lars Grant-West
Tuktuk the Explorer 2XM Legendary Creature — Goblin R Volkan Baǵa
Weapon Surge 2XM Instant C Jason Felix
Ancient Stirrings 2XM Sorcery C Vincent Proce
Avenger of Zendikar 2XM Creature — Elemental M Zoltan Boros & Gabor Szikszai
Awakening Zone 2XM Enchantment R Johann Bodin
Bloodbriar 2XM Creature — Plant Elemental C Tomasz Jedruszek
Bloodspore Thrinax 2XM Creature — Lizard R Ralph Horsley
Champion of Lambholt 2XM Creature — Human Warrior R Christopher Moeller
Chatter of the Squirrel 2XM Sorcery C Jim Nelson
Chord of Calling 2XM Instant R Karl Kopinski
Clear Shot 2XM Instant C Craig J Spearing
Conclave Naturalists 2XM Creature — Dryad C Howard Lyon
Crop Rotation 2XM Instant U Daniel Ljunggren
Crushing Vines 2XM Instant C Scott Chou
Death-Hood Cobra 2XM Creature — Snake C Jason Felix
Doubling Season 2XM Enchantment M Chuck Lukacs
Elvish Aberration 2XM Creature — Elf Mutant C Johann Bodin
Enlarge 2XM Sorcery U Michael Komarck
Exploration 2XM Enchantment R Florian de Gesincourt
Fierce Empath 2XM Creature — Elf C Johann Bodin
Gelatinous Genesis 2XM Sorcery U Daniel Ljunggren
Greater Good 2XM Enchantment R Mathias Kollros
Heartbeat of Spring 2XM Enchantment R Rob Alexander
Invigorate 2XM Instant U Mark Zug
Kozilek's Predator 2XM Creature — Eldrazi Drone C Steve Argyle
Liege of the Tangle 2XM Creature — Elemental R Jason Chan
Mana Reflection 2XM Enchantment R Chris Seaman
Might of the Masses 2XM Instant C Johann Bodin
Noble Hierarch 2XM Creature — Human Druid R Mark Zug
Reclamation Sage 2XM Creature — Elf Shaman U Clint Cearley
Shamanic Revelation 2XM Sorcery R Cynthia Sheppard
Skullmulcher 2XM Creature — Elemental U Michael Ryan
Sylvan Might 2XM Instant C Arnie Swekel
Terastodon 2XM Creature — Elephant R Lars Grant-West
Thragtusk 2XM Creature — Beast R Nils Hamm
Ulvenwald Mysteries 2XM Enchantment U Greg Opalinski
Vengevine 2XM Creature — Elemental M Raymond Swanland
Veteran Explorer 2XM Creature — Human Soldier Scout U Steven Belledin
Whisperer of the Wilds 2XM Creature — Human Shaman C David Gaillet
Woodland Champion 2XM Creature — Elf Scout U Randy Vargas
Arixmethes, Slumbering Isle 2XM Legendary Creature — Kraken R Dimitar Marinski
Atraxa, Praetors' Voice 2XM Legendary Creature — Angel Horror M Victor Adame Minguez
Baleful Strix 2XM Artifact Creature — Bird R Nils Hamm
Breya, Etherium Shaper 2XM Legendary Artifact Creature — Human M Clint Cearley
Brudiclad, Telchor Engineer 2XM Legendary Artifact Creature — Artificer R Daarken
Deathreap Ritual 2XM Enchantment U Steve Argyle
Falkenrath Aristocrat 2XM Creature — Vampire Noble R Igor Kieryluk
Fulminator Mage 2XM Creature — Elemental Shaman R Lucas Graciano
Geist of Saint Traft 2XM Legendary Creature — Spirit Cleric M Igor Kieryluk
Ghor-Clan Rampager 2XM Creature — Beast U Charles Urbach
Glassdust Hulk 2XM Artifact Creature — Golem U Franz Vohwinkel
Hanna, Ship's Navigator 2XM Legendary Creature — Human Artificer R Chris Rallis
Hidden Stockpile 2XM Enchantment U Darek Zabrocki
Izzet Charm 2XM Instant U Zoltan Boros
Jhoira, Weatherlight Captain 2XM Legendary Creature — Human Artificer R Brad Rigney
Kaalia of the Vast 2XM Legendary Creature — Human Cleric M Michael Komarck
Karrthus, Tyrant of Jund 2XM Legendary Creature — Dragon M Dave Kendall
Maelstrom Nexus 2XM Enchantment M Steven Belledin
Maelstrom Pulse 2XM Sorcery R John Avon
Manamorphose 2XM Instant U Adam Paquette
Mazirek, Kraul Death Priest 2XM Legendary Creature — Insect Shaman R Mathias Kollros
Meddling Mage 2XM Creature — Human Wizard R Todd Lockwood
Merciless Eviction 2XM Sorcery R Richard Wright
Progenitor Mimic 2XM Creature — Shapeshifter R Daarken
Rhys the Redeemed 2XM Legendary Creature — Elf Warrior R Steve Prescott
Riku of Two Reflections 2XM Legendary Creature — Human Wizard M Izzy
Savageborn Hydra 2XM Creature — Hydra R Raymond Swanland
The Scarab God 2XM Legendary Creature — God M Lius Lasahido
Selesnya Guildmage 2XM Creature — Elf Wizard U Mark Zug
Sen Triplets 2XM Legendary Artifact Creature — Human Wizard M Greg Staples
Sharuum the Hegemon 2XM Legendary Artifact Creature — Sphinx R Izzy
Sphinx Summoner 2XM Artifact Creature — Sphinx U Jaime Jones
Swiftblade Vindicator 2XM Creature — Human Soldier R Viktor Titov
Thopter Foundry 2XM Artifact U Ralph Horsley
Time Sieve 2XM Artifact R Franz Vohwinkel
Unlicensed Disintegration 2XM Instant U Izzy
Vexing Shusher 2XM Creature — Goblin Shaman R Cyril Van Der Haegen
Vish Kal, Blood Arbiter 2XM Legendary Creature — Vampire R Michael C. Hayes
Voice of Resurgence 2XM Creature — Elemental R Winona Nelson
Weapons Trainer 2XM Creature — Human Soldier Ally U Greg Opalinski
Yavimaya's Embrace 2XM Enchantment — Aura U Eric Peterson
Accomplished Automaton 2XM Artifact Creature — Construct C Daarken
Adaptive Automaton 2XM Artifact Creature — Construct R Igor Kieryluk
Basalt Monolith 2XM Artifact U Yeong-Hao Han
Basilisk Collar 2XM Artifact — Equipment R Howard Lyon
Batterskull 2XM Artifact — Equipment M Mark Zug
Blightsteel Colossus 2XM Artifact Creature — Golem M Chris Rahn
Bosh, Iron Golem 2XM Legendary Artifact Creature — Golem R Brom
Cathodion 2XM Artifact Creature — Construct C Izzy
Chief of the Foundry 2XM Artifact Creature — Construct U Daniel Ljunggren
Chromatic Star 2XM Artifact C Alex Horley-Orlandelli
Chrome Mox 2XM Artifact M Volkan Baǵa
Clone Shell 2XM Artifact Creature — Shapeshifter U Volkan Baǵa
Cogwork Assembler 2XM Artifact Creature — Assembly-Worker U Joseph Meehan
Conjurer's Closet 2XM Artifact R Jason Felix
Coretapper 2XM Artifact Creature — Myr U Dany Orizio
Cranial Plating 2XM Artifact — Equipment U Adam Rex
Culling Dais 2XM Artifact U Anthony Palumbo
Darksteel Axe 2XM Artifact — Equipment C Daniel Ljunggren
Darksteel Forge 2XM Artifact M Martina Pilcerova
Duplicant 2XM Artifact Creature — Shapeshifter R Thomas M. Baxa
Eager Construct 2XM Artifact Creature — Construct C Craig J Spearing
Endless Atlas 2XM Artifact R Titus Lunter
Engineered Explosives 2XM Artifact R Lars Grant-West
Ensnaring Bridge 2XM Artifact M Titus Lunter
Everflowing Chalice 2XM Artifact C Steve Argyle
Expedition Map 2XM Artifact C Franz Vohwinkel
Flayer Husk 2XM Artifact — Equipment C Igor Kieryluk
Gleaming Barrier 2XM Artifact Creature — Wall C Jason Felix
Golem Artisan 2XM Artifact Creature — Golem U Nic Klein
Golem-Skin Gauntlets 2XM Artifact — Equipment C Alan Pollack
Hammer of Nazahn 2XM Legendary Artifact — Equipment R Victor Adame Minguez
Ichor Wellspring 2XM Artifact C Steven Belledin
Iron Bully 2XM Artifact Creature — Golem C Aaron Miller
Iron League Steed 2XM Artifact Creature — Construct C Darek Zabrocki
Isochron Scepter 2XM Artifact R Mark Harrison
Jhoira's Familiar 2XM Artifact Creature — Bird U Kev Walker
Kuldotha Forgemaster 2XM Artifact Creature — Construct R jD
Lightning Greaves 2XM Artifact — Equipment U Jeremy Jarvis
Lux Cannon 2XM Artifact R Martina Pilcerova
Magnifying Glass 2XM Artifact C Dan Scott
Mana Crypt 2XM Artifact M Matt Stewart
Masterwork of Ingenuity 2XM Artifact — Equipment R Ulrich Brunin
Mesmeric Orb 2XM Artifact R David Martin
Metalspinner's Puzzleknot 2XM Artifact C Vincent Proce
Mishra's Bauble 2XM Artifact U Chippy
Mox Opal 2XM Legendary Artifact M Volkan Baǵa
Myr Battlesphere 2XM Artifact Creature — Myr Construct R Franz Vohwinkel
Myr Retriever 2XM Artifact Creature — Myr C Trevor Hairsine
O-Naginata 2XM Artifact — Equipment U Brian Snõddy
Oblivion Stone 2XM Artifact R Gabor Szikszai
Peace Strider 2XM Artifact Creature — Construct C Igor Kieryluk
Pentad Prism 2XM Artifact U David Martin
Phyrexian Revoker 2XM Artifact Creature — Horror R Kev Walker
Pyrite Spellbomb 2XM Artifact C Jim Nelson
Ratchet Bomb 2XM Artifact R Austin Hsu
Sandstone Oracle 2XM Artifact Creature — Sphinx U Izzy
Sculpting Steel 2XM Artifact R Heather Hudson
Sickleslicer 2XM Artifact — Equipment C Jason Felix
Skinwing 2XM Artifact — Equipment C Igor Kieryluk
Spellskite 2XM Artifact Creature — Horror R Chippy
Sphinx of the Guildpact 2XM Artifact Creature — Sphinx U Milivoj Ćeran
Springleaf Drum 2XM Artifact U Seb McKinnon
Sundering Titan 2XM Artifact Creature — Golem R Grzegorz Rutkowski
Sunforger 2XM Artifact — Equipment R Darrell Riche
Surge Node 2XM Artifact C Lars Grant-West
Sword of Body and Mind 2XM Artifact — Equipment M Chris Rahn
Sword of Feast and Famine 2XM Artifact — Equipment M Chris Rahn
Sword of Fire and Ice 2XM Artifact — Equipment M Chris Rahn
Sword of Light and Shadow 2XM Artifact — Equipment M Chris Rahn
Sword of the Meek 2XM Artifact — Equipment R Franz Vohwinkel
Sword of War and Peace 2XM Artifact — Equipment M Chris Rahn
Throne of Geth 2XM Artifact U Jana Schirmer & Johannes Voss
Treasure Keeper 2XM Artifact Creature — Construct U James Paick
Trinisphere 2XM Artifact M Tim Hildebrandt
Tumble Magnet 2XM Artifact C Drew Baker
Vulshok Gauntlets 2XM Artifact — Equipment C Richard Sardinha
Walking Ballista 2XM Artifact Creature — Construct R Daniel Ljunggren
Welding Jar 2XM Artifact U Mark Brill
Wurmcoil Engine 2XM Artifact Creature — Wurm M Raymond Swanland
Academy Ruins 2XM Legendary Land R Zoltan Boros & Gabor Szikszai
Ash Barrens 2XM Land U Jonas De Ro
Blinkmoth Nexus 2XM Land R Sam Burley
Buried Ruin 2XM Land U Franz Vohwinkel
Cascade Bluffs 2XM Land R Brandon Kitkouski
Dark Depths 2XM Legendary Snow Land M Mathias Kollros
Darksteel Citadel 2XM Artifact Land U John Avon
Fetid Heath 2XM Land R Daarken
Fire-Lit Thicket 2XM Land R Ralph Horsley
Flooded Grove 2XM Land R Dave Kendall
Glimmervoid 2XM Land R Lars Grant-West
Graven Cairns 2XM Land R Rob Alexander
High Market 2XM Land R Carl Critchlow
Maze of Ith 2XM Land R Yeong-Hao Han
Mishra's Factory 2XM Land U Scott Chou
Mystic Gate 2XM Land R Fred Fields
Rugged Prairie 2XM Land R Fred Fields
Sunken Ruins 2XM Land R Warren Mahy
Thespian's Stage 2XM Land R John Avon
Twilight Mire 2XM Land R Rob Alexander
Urza's Mine 2XM Land — Urza’s Mine C Brian Snõddy
Urza's Power Plant 2XM Land — Urza’s Power-Plant C Brian Snõddy
Urza's Tower 2XM Land — Urza’s Tower C Brian Snõddy
Wooded Bastion 2XM Land R Christopher Moeller
Karn Liberated 2XM Legendary Planeswalker — Karn M Mark Tedin
Jace, the Mind Sculptor 2XM Legendary Planeswalker — Jace M Jason Chan
Avacyn, Angel of Hope 2XM Legendary Creature — Angel M Randy Vargas
Council's Judgment 2XM Sorcery R Jeff Simpson
Stoneforge Mystic 2XM Creature — Kor Artificer R Dan Dos Santos
Brainstorm 2XM Instant R Ron Spencer
Cyclonic Rift 2XM Instant R Chuck Lukacs
Force of Will 2XM Instant M Scott M. Fischer
Phyrexian Metamorph 2XM Artifact Creature — Shapeshifter R Thomas M. Baxa
Dark Confidant 2XM Creature — Human Wizard M Mark Zug
Fatal Push 2XM Instant R Eric Velhagen
Thoughtseize 2XM Sorcery R Chuck Lukacs
Toxic Deluge 2XM Sorcery R Richard Kane Ferguson
Blood Moon 2XM Enchantment R Jim Pavelec
Goblin Guide 2XM Creature — Goblin Scout R Mark Zug
Sneak Attack 2XM Enchantment M Mark Zug
Crop Rotation 2XM Instant R Mark Poole
Doubling Season 2XM Enchantment M Ron Spencer
Exploration 2XM Enchantment R Mark Poole
Noble Hierarch 2XM Creature — Human Druid R Greg Staples
Atraxa, Praetors' Voice 2XM Legendary Creature — Angel Horror M Kev Walker
Kaalia of the Vast 2XM Legendary Creature — Human Cleric M Scott M. Fischer
Meddling Mage 2XM Creature — Human Wizard R Jeff Simpson
Batterskull 2XM Artifact — Equipment M rk post
Blightsteel Colossus 2XM Artifact Creature — Golem M Wayne Reynolds
Chrome Mox 2XM Artifact M Franz Vohwinkel
Expedition Map 2XM Artifact R Scott Murphy
Lightning Greaves 2XM Artifact — Equipment R Mark Zug
Mana Crypt 2XM Artifact M Ron Spencer
Mox Opal 2XM Legendary Artifact M Martina Pilcerova
Sword of Body and Mind 2XM Artifact — Equipment M Steve Prescott
Sword of Feast and Famine 2XM Artifact — Equipment M Thomas M. Baxa
Sword of Fire and Ice 2XM Artifact — Equipment M Dan Dos Santos
Sword of Light and Shadow 2XM Artifact — Equipment M Kev Walker
Sword of War and Peace 2XM Artifact — Equipment M Franz Vohwinkel
Wurmcoil Engine 2XM Artifact Creature — Wurm M Carl Critchlow
Academy Ruins 2XM Legendary Land R John Avon
Urza's Mine 2XM Land — Urza’s Mine R Mark Tedin
Urza's Power Plant 2XM Land — Urza’s Power-Plant R Mark Tedin
Urza's Tower 2XM Land — Urza’s Tower R Mark Tedin
Plains 2XM Basic Land — Plains C John Avon
Plains 2XM Basic Land — Plains C Noah Bradley
Island 2XM Basic Land — Island C John Avon
Island 2XM Basic Land — Island C Noah Bradley
Swamp 2XM Basic Land — Swamp C John Avon
Swamp 2XM Basic Land — Swamp C Noah Bradley
Mountain 2XM Basic Land — Mountain C John Avon
Mountain 2XM Basic Land — Mountain C Noah Bradley
Forest 2XM Basic Land — Forest C John Avon
Forest 2XM Basic Land — Forest C Noah Bradley
Wrath of God 2XM Sorcery R Thomas M. Baxa
Chord of Calling 2XM Instant R Scott M. Fischer